Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla

ANASAYFA

:

trafiktescil

Giriş
TRAFİK TESCİL VE DENETLEME ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
 
»Araç Tescil İşlemleri                                          »Sürücü Belgesi İşlemleri    
  
Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğümüz 1997 yılında Laleli Mahallesi 5208 Sokak 18 nolu yerde bulunan, mülkiyeti Emniyet Müdürlüğüne ait, üç katlı 300 metrekarelik hizmet binasının zemin katında Araç Tescil Büro Amirliği 2. Katta ise Sürücü Belgesi Sicil Büro Amirliği, Ceza İnfaz Büro Amirliği, İstatistik Büro Amirliği, Eğitim Büro Amirliği, Yeşil kart için araç sorgulaması hizmetlerini sürdürmekte olup bodrum katı ile ve diğer katların kısımlarında tescilli Araç, Sürücü Sicil ve Denetleme Büro Amirliği arşivi bulunmaktadır. 10 Nisan 2004 tarihinde binanın yan kısmına 70 metrekarelik ek bina yapılmış olup Trafik Düzenleme ve Denetleme Büro Amirliği olarak hizmet vermektedir.
 
PERSONEL DURUMU;
Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü;
1 Şube Müdürü, 1 Emniyet Amiri, 1 Başkomiser, 4 Komiser Yrd, 1 Başpolis Memuru 94 Polis Memuru, 1 Bekçi, 6 Genel İdari Hizmetli olmak üzere toplam 109 personel mevcuttur.
Trafik Şube Müdürlüğümüzde 86 personel Trafik Kurslu 16 personelimiz Trafik Kurssuzdur.
ARAÇ DURUMU;
ARAÇ CİNSİ
GENEL MEVCUT
GAYRI MEVCUT
MEVCUT
OTOMOBİL (Resmi)
14
-
14
RADAR OTOSU (Sivil)
1
-
1
MOTOSİKLET (Resmi)
9
-
9
ÇEKİCİ
-
-
-
TOPLAM
24
-
24
EKİPLERİN ÇALIŞMALARI;
Trafik Düzenleme ve Denetleme Büro Amirliği 14 adet ekip ve 9 adet motosiklet ile 24 saat esasına göre denetim yapmaktadır.
EĞİTİM ÇALIŞMALARI;
Manisa İl merkezinde eğitimlerimiz Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğünde görevli 2 Polis Memuru tarafından yürütülmektedir.
Manisa il merkezinde bulunan 38 adet ilköğretim okulunda; yaya geçitleri, karşıdan karşıya geçişler, oyun alanları, bisiklete binme kuralları, emniyet kemerinin kullanılması ve genel trafik konularında eğitimlerimize her yıl planlı olarak eğitim-öğretim dönemi içerisinde seminer vermek suretiyle devam edilmektedir.
Bu eğitimler kapsamında 2010-2011 eğitim-öğretim döneminde 5942 öğrenciye eğitim verilmiş olup 2011-2012 eğitim-öğretim döneminde de şu ana kadar 1874 öğrenciye eğitim verilmiştir.
2010-2011 eğitim-öğretim yılında 35 öğretmen ve 92 öğrenci olmak üzere toplam 127 kişiye Okul Geçit Görevlisi Kimlik Kartı teslim edilmiş, 2011-2012 eğitim öğretim döneminde ise 35 öğretmen ve 133 öğrenci teorik ve uygulamalı eğitim verilerek Okul Geçidi Görevlisi olarak görevlendirilmiştir.
2
Birimimizde görevli personele Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Eğitim ve Araştırma Daire Başkanlığımızca personeli geliştirme eğitimleri çerçevesinde 2011 yılı içerisinde şuana kadar 6 personele Kaza Araştırması ve Bilirkişilik eğitimi, 7 personele Temel İlk Yardım kursu ve 1 personele de İleri Güvenli Sürüş Teknikleri Eğitimi verilmiştir.
Yol kullanıcılarının trafikteki tutum ve davranışlarının olumlu yönde etkilenmesi, toplumun trafik kural ve riskleriyle ilgili bilgilendirilmesi ve kamuoyunun trafiğe olan ilgisinin canlı tutulması amacıyla il merkezimizde Emniyet Genel Müdürlüğümüzce gönderilen eğitim amaçlı materyaller ile İl Emniyet Müdürlüğümüz imkanlarınca hazırlanan ve bastırılan broşür ve kitapçıklar yapılan uygulamalarda yol kullanıcılarına dağıtılmakta ve bu faaliyetlerin toplumun her kesimine ulaşması için zaman zaman uygulamalara yerel basın ve yayın mensupları da davet edilerek medyada yer alması sağlanarak yapılan faaliyetlerin tüm halkımıza duyurulması amaçlanmıştır.
 
 
FAHRİ TRAFİK MÜFETTİŞLERİ;
İl merkezinde 65, ilçelerde 31, adresi şehir dışı olan 15 olmak üzere İl genelimizde toplam, 111 Fahri Trafik Müfettişi görev yapmaktadır. Fahri Trafik Müfettişlerinin göreve başladığı tarihten, 2011 yılı Ekim ayı sonu itibariyle 16.002 adet Fahri Trafik Müfettişi Trafik Suçu İhbar Tutanağı trafik birimlerimize teslim edilmiş olup, bunlardan 15.763 tanesi ceza tutanağına çevrilmiştir. Yılda 2 kere yapılması gereken Fahri Trafik Müfettişleri toplantısının 2011 yılının ilk toplantısı Haziran ayında yapılmıştır.2011 yılı ikinci toplantısı Aralık ayında yapılacaktır
 
 
İL TRAFİK KOMİSYON KARARLARI;
İl genelinde Şehiriçi trafik yoğunluğu göz önünde bulundurularak trafik akışını rahatlatmak amacı ile İl Trafik Komisyonunca kararlar alınarak uygulamaya konulmaktadır.
SORUNLAR VE ÖNERİLER;
Otopark /Manisa İl merkezinde Ocak ayı sonu itibariyle 128.951 adet sürücü belgeli vatandaşımız bulunmaktadır. Yine İl merkezinde Ocak ayı sonu itibariyle 96.080 adet tescilli araç bulunmaktadır. İlimizde Vakıf İş Hanı yeraltı (60 araç kapasiteli), Kültür Sitesi yer altı (150araç kapasiteli ), Yarhasanlar yeraltı (120 araç kapasiteli ), Karaköy yeraltı (150 araç kapasiteli)Salı Pazarı ( 450 araç kapasiteli), Vilayet önü Cumhuriyet meydanı yeraltı (400 araç kapasiteli) olmak üzere 6 adet kapalı, Dadaş, Alaybey (Cumartesi pazarı), Pazartesi Pazarı üstü (200 araç kapasiteli), Merkez Efendi Devlet Hastanesi otoparkı (150 araç kapasiteli), olmak üzere 4 adet açık otopark mevcuttur. Ayrıca Organize Sanayi Bölgesinde Keçiliköy Kamyon ve Tır otoparkı (500 araç kapasiteli) bulunmaktadır.
İl merkezinde servis otobüsleri için daimi oto park bulunmamakta bunun sonucunda bu araçlar gelişi güzel park etmektedirler. Servis araçları için Belediye tarafından geçici olarak Malta spor tesisleri yanı, Kenan Evren Sanayi Sitesi içerisinde gösterilen geçici park yerleri yetersiz kalmaktadır.
Bu nedenle şehir merkezinde özel otolar için ilave otoparklar, servis otobüsleri için otoparklar yapılması gerekmektedir. İl merkezinde otopark sayılarının artırılması için Belediye Başkanlığı ile gerekli yazışmalar yapılmıştır.
 
Çekici İhtiyacı / İlimizin bazı yerlerinde zaman zaman trafik sıkışıklığı meydana gelmektedir. Hatalı parklar nedeni ile meydana gelen bu sıkışıklığı giderebilmek amacıyla Manisa Belediyesince kiralık olarak çalıştırılan 2 adet Ahtapot çekiciyle şu an ki hizmetler
yürütülmekte olup, 2010 yılına kara yapılan planlama sürecinde İlimiz Trafik Hizmetlerinde kullanılmak üzere Emniyet Genel Müdürlüğü’nden kaldır götür tabir edilen Ahtapot tipi çekici talep edilmiştir.
Çevre Yolu / Şehir merkezlerinden geçmesi ve her geçen gün trafik yoğunluğunun artması nedeniyle trafiği olumsuz etkileyen İzmir-Bursa, Turgutlu-Balıkesir ve Menemen-Manisa Devlet Karayollarının, çevre yolları projelerinin hayata geçirilmesi planlanmakta olup, ulaşıma açıldığında İlimiz Şehir Merkezlerinden geçmekte olan Devlet Karayollarında trafiğin rahatlayacağı düşünülmektedir.
 
TRAFİK KAZA NEDENLERİ
 
1
a. Hatalı Sollama,
b. Uzun süre uykusuzluk,
c. Dikkatsizlik,
d. Aşırı Hız,
e. Alkollü ve keyif verici maddeler alarak araç kullanmak,
f. Fazla yük taşımak,
g. Trafik kurallarını, işaret ve levhalarını dikkate almamak,
h. Rutin araç bakımını yaptırmamak,
i. Bazı ilaçları alarak araç kullanmak.
 
TRAFİK KAZALARINDAN KORUNMA YOLLARI
a. Trafikte dikkatli ve hoşgörülü olunuz,
b. Araç kullanırken dikkatinizi dağıtmayın,
c. Yakın takip ve tehlikeli sürüşten kaçınınız,
d. Hız kurallarına uyunuz.
e. Far ayarlarını kontrol edin,
f. Alkollü araç kullanmayınız,
g. Emniyet kemerini mutlaka takınız,
h. Acelecilikten kaçınınız,
i. Kavşaklarda gelirken yavaşlayınız ve ışıklara riayet ediniz.
j. Yaya olarak karşıdan karşıya geçişlerde geçiş kurallarına ve ışıklara uyunuz,
k. Bisiklet ve motosiklet kullanırken kaskınızı takınız.
 
 
 
İRTİBAT TELEFONU:0 236 233 51 61 FAX:0 236 233 33 71
 
2
 
  • Merkezi Hekim Randevu Sistemi
  • Manisa Valiliği
  • Polis Radyosu
  • Kurumsal E-Posta
  • İçişleri Bakanlığı
  • Polsan
  • Manisa PEKAY Şubesi
  • Suç Önleme Sempozyumu
  • Manisa KGYS