Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla

ANASAYFA

:

kgys

Giriş
 
MANİSA KENT GÜVENLİK VE YÖNETİM SİSTEMİ


İlimizde Kent Güvenlik Yönetimi Sistemi (KGYS) ya da kamuoyunda bilinen adıyla Mobil Elektronik Sistem Entegrasyonu (MOBESE) çalışmalarına 08/12/2006 tarihinde başlanılmış, 500.000 Ytl’si Emniyet Genel Müdürlüğü’nce, 500.000 Ytl’si Manisa İl Özel İdaresi’nce, 300.000 Ytl’si Manisa Belediye Başkanlığı’nca olmak üzere toplam 1.300.000 Ytl kaynak ayrılması sağlanmıştır.
Devam eden çalışmalar kapsamında, eski proje revize edilerek, İlimiz genelinde 5 noktada toplam toplam 18 adet plaka tanıma kamerası, İlimizin önemli noktalarına 38 noktada toplam 41 adet hareketli izleme kamerası olmak üzere toplam 59 kameradan oluşan kablolu altyapı üzerinde çalışacak olan yeni projenin şartnamesi hazırlanmıştır.
Hazırlanan projede şehir giriş ve çıkışlarında bulunan 5 noktada 24 saat plaka tanıma sistemi kurulacak, böylece bu noktalardan geçen her aracın plakası Polnet veri tabanından otomatik olarak sorgulanacak ve içlerinden çalıntı ya da herhangi bir suçta kullanılmış olanları ilimiz dahilinde iken tespit edilecektir. Hareketli olan Şehir izleme kameraları ise kurulu bulunduğu bölgeyi sürekli tarayacak ve KGYS merkezine 24 saat canlı görüntü aktaracaktır. Bu kapsamda hazırlanan proje için KGYS bütçesine ek olarak Emniyet Genel Müdürlüğü 2009 yılı bütçesinden de 550.000 Ytl Ek ödenek alınmıştır.Türk Telekom ile yapılan görüşmeler neticesinde kamera görüntülerinin canlı ve gecikmesiz olarak Ek Hizmet Binamızın 7. Katında olması kararlaştırılan ve KGYS Merkezi’ne aktarılmasında kullanılacak veri iletişim hatları aylık kira bedelinde %77,30’a varan indirim yaptırılmıştır.
Kent Güvenlik Yönetimi Projesi kapsamında toplam 41 noktada 46 kamera ile izleme sistemi kurulması üzerinde durulmuş, 10/07/2008 tarihinde ihaleye çıkılmıştır. Türk Telekom'a ( 1.425.000 Ytl
+%18 Kdv olmak üzere toplam 1.680.000 Ytl'ye) ihale verilmiştir.
02 Mayıs 2009 tarihinde Başbakan Yardımcımız Sayın Bülent ARINÇ'ın katılımıyla açılışı yapılmıştır.
Kent Güvenlik Yönetim Sistemi; Şehir içi izleme kamerası olarak 43 noktada 50 kamera ile, plaka tanıma sistemi olarak 4 noktada 28 Plaka Tanıma 8 Genel Görüş kamerası olmak üzere toplam 47 noktada 86 kamera ile hizmet vermektedir.
Komuta Kontrol Merkezi
K.K.M., Manisa şehrinin yönetimi sırasında ihtiyaç duyulabilecek her türlü bilginin toplandığı ve sahadaki tüm polis ekiplerinin yönlendirildiği bir merkezdir. Olağan ya da olağanüstü durumlarda, güvenlik hizmetlerinin yönetildiği ve yönlendirildiği kontrol ve yönetim sistemidir.
155 Polis İmdat görevlileri, kamera izleme görevlileri ve polis telsizi kanal görevlilerinin görev yaptığı bir alandır.Buradaki ekranda yer alan şehrin uydu fotoğrafları ya da dijital haritaları üzerinden, güvenlik güçlerinin hareket ve çalışmaları izlenmektedir. Şehrin önemli noktalarına yerleştirilen kameralardan gelen canlı görüntüler bu merkezde izlenmektedir.
Sistem, Manisa Emniyet Müdürlüğü hizmetlerinde kullanılmakta olan yazılım projelerine bağlanarak, bu projeler tarafından, yönetime destek amaçlı üretilen rapor ve sorgulardan yararlana bilmektedir. 155 Polis İmdat hattını arayan vatandaşlarımız ile direkt olarak irtibat kurularak ekipler ihbar otomasyon projesi ile en seri şekilde yönlendirilmektedir. Sistem, Manisa’da meydana gelebilecek olağanüstü bir durumda, canlı görüntü alabilmek, durum tespiti yapabilmek ve süratle en doğru müdahaleyi sağlamak amacıyla kurulmuştur. K.K.M, bilgi-analiz-müdahale-yönetim işlemlerini 7 gün 24 saat sunabilmektedir..
Araç Takip Sistemi
Manisa Emniyet Müdürlüğü araçlarının, sayısal harita üzerinden izlenmesi ve yönlendirilmesi için geliştirilmiş, Coğrafi Bilgi Sistemleri tabanlı bir projedir.
İzleme merkezi olarak belirlenen noktadan resmi( İl Merkezi ve Akhisar, Alaşehir, Salihli, Turgutlu İlçelerimizde oto ve motosikletli (200 Adet) asayiş ekipleri harita üzerinden anlık takip ve geriye yönelik kontrol edilebilmektedir.
Ekip araçlarının dijital harita üzerinde takipleri yapılabilmekte, ekiplerin bulunduğu adres tespit edilebilmekte, bekleme ve durma süreleri belirlenebilmektedir.
Ekip araçlarının geçmişe yönelik adres, mesafe, çalışma ve durma gibi raporlama ve istatistikî bilgileri elde edilebilmektedir.
Araçların bekleme sürelerine göre ekipler renk değişimleri ve farklı ikonlarla gösterilebilmektedir.
Seçilen ekibe ya da harita noktasına en yakın ekipler gösterilmektedir.
Araç Takip Sistemi, GPS konum bilgisini belirli hesaplamalardan sonra GPRS bağlantısı ile izleme merkezine göndermektedir.4 sn’de bir veya 25 m’de bir konum bilgisi gönderme aralığına sahip olan cihaz, hareketsizlikte uyku moduna geçme ve araç hareket ettiğinde otomatik çalışma özelliklerine sahiptir.
Şehir İzleme Merkezi
Şehir görüntüleme sistemi, halkın yoğun olarak bulunduğu ve geçiş güzergahı olarak bilinen yerlere konulan kameralardan alınan görüntülerin merkeze sürekli olarak aktarılıp kaydedilmesinden oluşmaktadır.
Şehir görüntüleme sistemi, kanunlara aykırı olarak yapılacak olan toplantı ve gösterilerde, kimlik ve suç tespitine yönelik olarak kullanılmaktadır. Asayiş hizmetlerine yönelik olarak da özellikle asayişe müessir suçlara meyilli olanlar üzerinde caydırıcı etki bırakmaktadır. KGYS Şehir görüntüleme sistemi ile 43 noktada 8 sabit ve 42 hareketli toplamda 50 kamera ile izleme yapılmaktadır.
Beklenmeyen Durumlar
Toplumsal olaylar ve kanuna aykırı gösterilerde, şehir görüntüleme sistemi ile bölge hakkında ayrıntılı bilgi alınarak, güvenlik önlemleri ile ilgili kararların hızlı şekilde alınması sağlanır.

Adli Olaylar
Adli olaylar, kapkaç, hırsızlık, vb. polis birimleri tarafından, sıcak takip yapılması gereken durumlarda, Komuta Kontrol Merkezi Görevlileri, Şehir Görüntüleme Sistemi ile aldığı bilgiler doğrultusunda saha ekiplerini yönlendirir.

Deprem
Deprem ve tabii afet durumlarında, il yönetiminin durumu anlaması, zarar tespit işlemleri, yardım ve kurtarma organizasyonları açısından, Şehir Görüntüleme Sistemi önem taşımaktadır.
Plaka Tanıma Sistemi
Plaka Tanıma Sistemi; Manisa ilinin önemli geçiş güzergahlarına yerleştirilmiştir. Sistem 4 noktada 28 Plaka Tanıma 8 Genel Görüş kamerasıile çalıntı veya suça karışan araçların tespit edilmesi, tescil, muayene ve ceza gibi problemleri olan araçların plakalarının tespit edilmesinde kullanılmaktadır. Kameraların yerleştirilmesinden ve bu kameralardan alınan verilerin, otomatik bir sistem çerçevesinde sorgulanıp, araçlar hakkında bilgi toplanmasından oluşmaktadır.
Plaka Tanıma Sistemi ile, trafikte seyir halinde bulunan araçların çalıntı olup olmadığı çok kolay bir şekilde anlaşılabildiği gibi, trafik ile ilgili birçok istatistik veri de, otomatik olarak elde edilebilmektedir. Belirli geçiş noktalarına kurulu bu sistem ile suçla mücadelede önemli başarılar sağlanmıştır.
Sistemin Bileşenleri
Plaka Tanıma Sisteminin içeriğini aşağıdaki öğeler oluşturmaktadır:
Kamera: Görüntü almak maksadıyla kullanılır.
Aydınlatma: Her koşulda, aynı kalitede görüntü alınmasını sağlamak için kullanılan ışık (genellikle kızıl ötesi) kaynağı.
Plaka Yakalayıcı: Bilgisayarın görüntüdeki bilgiyi okuyabilmesine yarayan ve kameralarla bilgisayar arasında işlem yapan bir ara yüzdür.
Bilgisayar: Linux® veya Windows® işletim sistemi çalıştıran ve PTS sisteminin okuma yazma tanımlama ve benzeri tüm uygulamalarını çalıştırmaya yarayan bir bilgisayar.
Yazılım: Okuma işlemi için gerekli olan program.
Donanım: Yazılımlarla ve bilgisayarlarla kameralar arasında iletişimi kuran denetleyen ve organize eden parçalar ve kartlar.
Veri Tabanı: Önceden kaydedilmiş bilgilerin kayıtlı olduğu bir yerel bilgi bankasıdır. Burada okuma sonuçları, kayıtları ve isteğe göre başka kayıtlar tutulabilmektedir.
Tablet PC
2008 yılının Mart ayından itibaren (PDA) el bilgisayarları ile daha da geliştirilmiştir. Sistem sayesinde motorize ve yaya ekipler çok kısa bir zamanda GBT, araç sorgusu ve adres sorgusu yapabilmektedir. Bu sayede polis tarafından aranan şahısların veya araçların sokaklarda dolaşması engellenmiş olmakla birlikte suçlu olmayan vatandaşlarımızın polis kontrolünden geçirilmeleri de en kısa sürelere çekilmiştir.
Trafik ekiplerimiz tarafından 22 adet (PDA) cihazı kullanılmaktadır.
Mobil sorgulamalar, istatistik bilimi açısından da önem taşımaktadır. Sorgular sayılara dökülerek, Manisa genelinde suç bilgileri ile, Türkiye geneli karşılaştırma ve analizleri yapılacaktır.
Araç Tescil Sorgulaması

Sisteme dahil olan ekip araçlarından ve mobil ünitelerden, tescil bilgi havuzunda kayıtlı araçların sorgulanması yapılabilmektedir. Araçlara ait sahiplik bilgileri, renk, marka, model, motor ve kayıt numaraları, satılma ve devir bilgileri alınabilmektedir.
Bu bilgiler, gerek plaka tanıma sistemi ile entegre olarak, gerekse çalınan araçların bulunmasında önem taşıyan bilgiler olarak değerlendirilmektedir. Yapılan çalışmalar, kapkaç, çalınma, kaçak araç ithal etme gibi suçların soruşturulması için gereklidir.
 
  • Merkezi Hekim Randevu Sistemi
  • Manisa Valiliği
  • Polis Radyosu
  • Kurumsal E-Posta
  • İçişleri Bakanlığı
  • Polsan
  • Manisa PEKAY Şubesi
  • Suç Önleme Sempozyumu
  • Manisa KGYS