Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla

ANASAYFA

:

cocuksube

Giriş
 
ÇOCUK ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ12
Çocuk Polis Kimdir?
Çocuk Polisi 0-18 yaş grubu çocukların gelişim özellikleri, davranış bilimleri, mülakat teknikleri, iletişim becerisi gibi konularda hizmet içi eğitim almış, diğer resmi polislerden ayrı olarak sivil çalışan polistir.
Çocuk Şube Müdürlüğü, korunmaya-yardıma muhtaç, buluntu, kimliği tespit edilemeyen, kayıp olan, evden kaçan, sokakta yaşayan, terk edilmiş çocuklara yönelik hizmetlerin yanı sıra; suça maruz kalan, suça sürüklenmiş çocukların işlemlerini yapan birimdir.
Adli görevinin yanı sıra çocuklarımızın en uygun şartlar altında ruhsal, bedensel ve toplumsal gelişmelerini en yüksek seviyede sağlamak, onlarda iyi alışkanlıkların yerleşmesine yardımcı olmak; özgüveni yüksek, mutlu, sağlıklı, hayata pozitif bakabilen kendisi ile barışık, topluma faydalı milli ve manevi değerlerine sahip bireyler olarak yetişmelerini sağlamak amacımızdır.
Bu kapsamda yapılan projelerimiz aşağıda sıralanmıştır.
3SOKAKTA ÇALIŞAN ÇOCUKLARIN REHABİLİTASYONU PROJESİ
Sokakta çalışan çocukları, sokağın risklerinden korumak, sosyal ve psikolojik gelişimlerini desteklemek, okul çağında olup okula gidemeyenleri eğitime kazandırmak
Proje çerçevesinde sokakta çalışan Çocuklar tespit edilmiş ve bu çocuklarımıza sokağın riski anlatılmıştır. Ayrıca çalışan çocuklarımızla daha fazla kaynaşmak için Bölge Trafik Şube Müdürlüğü Bahçesinde ve Emniyet Müdürlüğü bahçesinde değişik tarihlerde piknikler düzenlenmiştir. Burada çocuklarımıza kırtasiye malzemeleri, spor malzemeleri dağıtılmıştır.
ÖĞRENCİLER İLE EL ELE PROJESİ
Küçük yaştan itibaren çocukların bilinçlendirilerek, çevrelerinde gördükleri olumsuz olayları polise ihbarda bulunabilmeleri sağlamak. Bu amaçla ilköğretim okullarında seminerler verilmiştir. 28.12.2008 günü Hafsa Sultan İlköğretim Okulu ve 8 Eylül İlköğretim Okulu öğrencilerinden oluşan 33 çocuk ile Müdürlüğümüz Fatih Parkı Polis Lokalinde öğle yemeği düzenlenmiştir. Burada ihbarların nasıl ne şekilde yapılacağı anlatılmıştır.
 
5DOĞAMIZI TANIYALIM PROJESİ
Çocuklarımızın çevre bilincini arttırmak ve doğaya sahiplenmelerini sağlamak. Bunu da başarmak için henüz belki İzmir’i hiç görmemiş olan birçok İlköğretim çocukları için İzmir ilinde Sasalı Doğal Yaşam Parkına doğa geziler düzenledik.
 
 
 
KANALDAN HAVUZA PROJESİ6
Özellikle sulama kanallarının bulunduğu yerlerde kanalda yüzerek risk altında bulunan çocuklarımıza, sağlıklı ve güvenli bir şekilde yüzme imkanı sağlamak.
Sayın valimiz Celalettin GÜVENÇ’in talimatları ve destekleri ile 2009 Yılı Haziran-Temmuz ve Ağustos aylarında 302 çocuğumuzun haftada ikişer gün olmak üzere Atatürk Olimpik Yüzme Havuzunda yüzme eğitimi almaları sağlanmıştır.
 
 ÇOCUK TRİBÜNÜ PROJESİ
Özellikle ilimize göçle gelen çocukların kentlilik bilincini ve kültürel kimlik duygusunu geliştirmek ve yaşadıkları kente bağlılıklarını sağlamak, toplumla uyum içinde yaşamak ve sporu sevdirmek,
2008–2009 ve 2009–2010 sezonlarında İlimiz 19 Mayıs Stadyumunda oynanan futbol müsabakalarına İlimiz Kenar mahallelerinde ikamet eden çocukların izlemeleri sağlanmıştır.
Çocukların suç işlemesini önlemek ve suç işleyenlerin toplumla bütünleşmesi için gerekli koşulları yaratmak için, çocuklara mesleki vasıflar edinmelerini sağlamak.
Manisa Valiliği koordinesinde İlimiz Resmi Kurumları ile ortak çalışmada risk altındaki 16-18 yaş arası 36 çocuğumuza gelecekleri kurtarmak amacı ile Çıraklık Eğitim Merkezinde 6 aylık kaynakçılık kursu verilmektedir.
 
 
 
KÖYDEN KENTE UMUT-HERKES İÇİN FUTBOL
 
VALİLİK KUPASI TURNUVASI
Manisa Valiliği koordinesinde; İlimiz Kenar Mahallelerinde ikamet eden çocuklardan oluşan 18 mahalle takımı ile 6 ilçemizin katıldığı grup usulü futbol Turnuvası düzenlenmiştir. Turnuvada 9çocuklarımıza gerekli spor malzemeleri de temin edilmiştir. Çocuklarımızın rehabilite edilmesi için her takıma rehber öğretmen, güvenliklerinin ve ulaşımlarının sağlanması amacı ile polis memuru, sağlıklı spor yapabilmeleri ve turnuvaya hazırlanabilmeleri için beden eğitimi öğretmeni görevlendirilmiştir. Turnuva sonucu dereceye giren mahalle takımlarımız ödüllendirilmiştir.
 
UMUT YILDIZI PROJESİ
 
 Çocukların suç işlemesini önlemek ve suç işleyenlerin toplumla bütünleşmesi için gerekli koşulları yaratmak için, çocuklara mesleki vasıflar edinmelerini sağlamak.
 Manisa Valiliği koordinesinde İlimiz Resmi Kurumları ile ortak çalışmada risk altındaki 16-18 yaş arası 36 çocuğumuza gelecekleri kurtarmak amacı ile Çıraklık Eğitim Merkezinde 6 aylık kaynakçılık kursu verilmektedir.
 
 
İRTİBAT TELEFONU:0236 233 99 54
 


 

 
  • Merkezi Hekim Randevu Sistemi
  • Manisa Valiliği
  • Polis Radyosu
  • Kurumsal E-Posta
  • İçişleri Bakanlığı
  • Polsan
  • Manisa PEKAY Şubesi
  • Suç Önleme Sempozyumu
  • Manisa KGYS