Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla

ANASAYFA

:

cocuklar

Giriş

SEVGİLİ ÇOCUKLAR

 
NELERE DİKKAT ETMELİSİNİZ
Sevgili Çocuklar Sizler Bizim Geleceğimizsiniz, Sizleri de Güvenli Bir Şekilde Geleceğe Hazırlamak Bizim En Büyük Görevimizdir.
 
1- Karşıdan karşıya geçişlerde trafik ışıklarını, alt veya üst geçitleri, yaya köprüsü gibi yerleri kullanınız.
2- Gece ve Gündüz görüşün az olduğu hallerde araç hareketlerini engellememek için lütfen sürücüleri uyarıcı açık renk ve elbiseler giyininiz.
3- Sevgili Çocuklar oyun oynamak sizin en doğal ve en büyük hakkınızdır. Ama oyunlarınızı oynarken lütfen oyun alanlarını seçiniz, ulu orta yerlerde oyunlarınızı oynamayınız. Aksi takdirde sonunda üzülebileceğiniz sonuçlara karşılaşabilirsiniz.
4- Sevgili çocuklar arkadaşlarınızı iyi seçin. Kötü kimselerle arkadaşlık kurmayın. Çünkü onlarda sizleri kendileri gibi yanlış yola sevk edebilirler ve hem siz hem aileniz istenmeyen sonuçlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.
5- Çocuklar oyun oynarken, araçların arkasına sarkmayınız. Kötü kazalara yol açabilirsiniz.
6- Sevgili Çocuklar size yaklaşmak isteyen yabancı kişilerden uzak durun. Unutmayınız ki her zaman sizlerin o saflığınızı kullanabilecek insanların olabileceğinizi hiç bir zaman aklınızdan çıkarmayınız. Yabancı kişilerin sizlere yaklaşmalarına izin vermeyiniz. Derhal oradan uzaklaşınız ve kendinizi güvende hissedebileceğiniz yerlere giriniz.
7- Çocuklar kötü alışkanlıklardan veya kötü alışkanlıkları olan arkadaşlarınızdan (sigara, alkol, uyuşturucu vb.) uzak durun. Yoksa eninde sonunda sizde arkadaşınız gibi ister istemez kötü alışkanlıkları kazanabilirsiniz. Çünkü kazandığınız her türlü kötü alışkanlıklar sizin sağlıklı ve sıhhatli bir şekilde gelişmenizi etkiler.
8- Sevgili Çocuklar anne ve babanızın sözünden dışarı çıkmayın. Onların sözlerini dinleyin. Çünkü onlar sizin üzülmenizi ve size bir zarar gelmesini istemezler. Onlara karşı hiçbir zaman saygınızı ve sevginizi yitirmeyin. Onları üzmeyiniz,
9- Sevgili Çocuklar kitap okumayı küçük yaşta alışkanlık edinmeye çalışın. Kitapları bir kağıt parçası olarak görmeyiniz, kitapların her bir satırında sizin için faydalı olabilecek bilgiler bulunmaktadır. Kitap sizin bilgi dağarcığınızı genişletir, sizi yaşama hazırlar ve sizin olgunlaşmanızı sağlar ve ancak bu şekilde genel kültürünüzü arttırabilirsiniz.
10- Sevgili Çocuklar çevrenizle ve arkadaşlarınızla iyi geçininiz. Hiç bir zaman kimsenin kalbini kırmayınız ve üzmemeye çalışınız. Kavgalardan uzak durunuz. Unutmayınız ki kavgalar hiç bir zaman kimseye faydaya getirmez. Aksine çok şeyler götürebilir.
Okul öncesi çocuklarınızın ev dışında yalnız başlarına dolaşmalarına ve nezaret edilemeyecek yerlerde oynamalarına ( özellikle kalorifer daireleri, bodrumlar, inşaat vb.) izin vermeyin.
Çocuklarınız okula yürüyerek gidiyorsa, bilinen işlek caddelerden, grup halinde gidip gelmeye dikkat etmelerini öğütleyin.
Yabancıların yakınlık göstermesi ve hediye vermelerini kabul etmemelerini, bu gibi girişimlerde bulunanları veya kendilerini rahatsız edenleri hemen en yakın güvenlik görevlisine söylemelerini ve size de mümkün olduğu kadar çabuk haber vermelerini isteyin.
Evden dışarı çıktığınızda, nerede ve kiminle birlikte olduğunuzu ailenize söyleyin.
Çocukları dışarı çıktığında üzerlerinde fazla miktarda para ve kıymetli eşya bulundurmayın.
Çocuklar tanımadığınızın kişilerin araçlarına binmeyin ve size yaklaşmalırına izin vermeyin. Böyle durumlarda karşılaştğınız zamanlarda çevrenizden yardım isteyin.
Tanımadığın kişilerden para ve hediye alma

Yabancı kişilerle herhangi bir yere gitme

Yardım t
alebinde bulunan yabancılara yardımcı olurken dikkatli ol

Evde yalnız kaldığında tanımadığın kimseye kapıyı açma

Issız parklar, yollar ve yerlerden uzak dur!

Telefonda yabancı kimseye bilgi verme

Toplu olarak oynayan çocuklardan ayrılma ve tek başına oynama

Takip edildiğini hissettiğinde, büyüklerden yardım iste ve bu durumlarda ıssız yerlere değil, kalabalığa doğru git

Sana zarar vermek isteyen kişilere iyi bakıp onları teşhis et ve araçlarının plakasını al

Kendine ve arkadaşlarına birşey yapıldığında derhal ailene ve polise haber ver!

ÇÜNKÜ SİZLER BİZİM HER ŞEYİMİZSİNİZ...
 
SİZLER BU ÜLKENİN GELECEĞİSİNİZ...
 
 • Merkezi Hekim Randevu Sistemi
 • Manisa Valiliği
 • Polis Radyosu
 • Kurumsal E-Posta
 • Trafik Güvenliği
 • İçişleri Bakanlığı
 • Polsan
 • Manisa PEKAY Şubesi
 • UPEM
 • TUBİM
 • Suç Önleme Sempozyumu
 • UTSAS Sempozyumu
 • BİMER
 • Manisa KGYS